Ergonomia dla każdego

Czym jest ergonomia?

Kto powinien posiadać wiedzę z zakresu ergonomii?

Jaki jest obszar zainteresowań współczesnej ergonomii? 

W naszym pierwszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te podstawowe pytania. Na wstępie należy zauważyć, że twórcą terminu „ergonomia” jest Polak Wojciech Jarzębowski. W swojej, jak się okazało, przełomowej dla świata publikacji napisał „nazwiskiem Ergonomji, wziętem od wyrazu greckiego ergon (praca) i nomos (prawo, zasada), oznaczamy Naukę o Pracy, czyli używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności”. Z biegiem czasu pojęcie to ewoluowało, a obecnie można spotkać się  z wieloma określeniami.

Definicja ergonomii, którą chcielibyśmy zaprezentować wyjaśnia:

Ergonomia jest nauką, która zajmuje się dopasowaniem warunków miejsca pracy i wymogów wykonywanej pracy do zdolności (możliwości) pracowników.

Jest to definicja  autorstwa UnitedStates Department of Health. Definicja ta ukazuje zależności i związek człowieka z pracą.
Natomiast druga z definicji, której przyjrzymy się bliżej widnieje w statucie Międzynarodowego Towarzystwa Ergonomicznego (IEA), a jej treść głosi:

Ergonomia zajmuje się związkami zachodzącymi między człowiekiem, a jego zajęciem. Środkami pracy i otoczeniem (materialnym) w najszerszym znaczeniu, włączając w to pracę, wypoczynek, sytuacje w domu i podróży

Obydwie definicje akcentują  związek człowieka z wykonywaną pracą. Jednak definicja druga, autorstwa IEA odnosi się  także do pozostałej formy aktywności człowieka. W praktyce bowiem jedną z kluczowych korzyści stosowania wytycznych ergonomii dla człowieka jest neutralizowanie, lub choćby minimalizowanie negatywnego wpływu wykonywania czynności związanych z pracą, bądź też czynności wykonywanymi poza pracą na zdrowie. Po pierwsze stosowanie wiedzy z zakresu ergonomii jest bardzo istotne na etapie  projektowania, przykładowo przedmiotu, stanowiska pracy, procesu pracy. Dodatkowo stosowanie zasad ergonomii jest również szczególnie istotne przy wykonywaniu  czynności powtarzalnych, zwłaszcza w długim okresie czasu. Jednak stosowanie zasad ergonomii możliwe jest jedynie, gdy posiadamy wiedzę w tym zakresie.

Zgodnie z tytułem niniejszego wpisu śmiało więc stwierdzamy, że według nas ergonomia jest dla każdego i każdy powinien posiadać choćby minimalną wiedzę z jej obszaru! Najważniejsza jest według nas świadomość, dzięki której dostrzegamy znaczenie stosowania wytycznych ergonomii na nasze zdrowie. Natomiast będąc świadomymi i postępując racjonalnie zaczynamy stosować tę wiedzę w praktyce. Dlatego rozwijając Blog poprzez dodawanie wpisów postaramy się Was zainteresować zagadnieniami, które nas pochłaniają. Postaramy się także przekazać podstawy wiedzy z dziedziny ergonomii, tak abyście wykazując własne zainteresowanie szukali informacji i ich źródeł.Pozostaje odpowiedź na trzecie postawione przez nas pytanie. 

Obszar zainteresowań współczesnej ergonomii.

Według Międzynarodowego Towarzystwa Ergonomicznego (IEA) obszar zainteresowania ergonomii to:

 • Ergonomia fizyczna, dotyczy cech anatomicznych, antropometrycznych, fizjologicznych  i biomechanicznych człowieka. Konkretne przykłady w tym zakresie stanowią między innymi: pozycja podczas pracy, ruchy powtarzalne.
 • Ergonomia kognitywna, dotyczy postrzegania, pamięci, wnioskowania, reakcja na elementy stanowiska pracy. Konkretne przykłady w tym zakresie stanowią między innymi: obciążenie umysłowe, interakcja człowiek-komputer, podejmowanie decyzji.
 • Makroergonomia, dotyczy struktury, procesów, polityki. Konkretne przykłady w tym zakresie stanowią między innymi: projektowanie pracy, projektowanie czasu pracy, zarządzanie zespołami pracowników, komunikacja interpersonalna.
 • Makrogonomia środowiskowa, dotyczy interakcji człowiek-środowisko w zakresie takim jak klimat, temperatura, wibracja światło itp.

Obszar zainteresowań ergonomii jest więc bardzo szeroki. Wynika to też z faktu, że ergonomia jako nauka ma charakter interdyscyplinarny łącząc w sobie elementy: antropometrii, nauk medycznych, organizacji pracy, techniki organizacyjnej,  ekonomiki pracy, psychologii pracy, fizjologii pracy. Podsumowując, materiałów i zagadnień, które wymagają zaakcentowania na Blogu nie powinno zabraknąć.

Kończąc nasz pierwszy wpis chcielibyśmy powiedzieć, że stanowi on zalążek Bloga, a zarazem wprowadzenie w tematykę ergonomii. W kolejnych wpisach będziemy starali się przekazywać sedno spośród podstawowych informacji na temat ergonomii, aby w dalszych wpisach koncentrować się na coraz bardziej szczegółowych zagadnieniach. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony!

3 odpowiedzi do Ergonomia dla każdego

 1. Ten wpis wydaje sie byc super, bede odwiedzal tego bloga

 2. Bardzo fajny wpis! Każdy gość tego bloga powinien go przeczytać, bo rzuca nowe swiatło na cały temat. Wielkie dzięki!

 3. I am regular reader, how are you everybody?
  This piece of writing posted at this website is truly
  nice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>